Služka

FDB
12+
Místo akce:
Délka:
110 min
Dabing:
Film je v původním znění
Titulky:
Film obsahuje české titulky
Režisér:
Mariana Čengel-Solčanská
Účinkující:
Anna Geislerová, Dana Droppová, Karel Dobrý, Radka Cadlová, Vica Kerekes, Zuzana Mauréry
Popis:
Snímek vypráví příběh dvou dívek zmítaných citovou nejistotou. V období první světové války přichází patnáctiletá Anka pracovat jako služka do pražské vily vysoce postaveného rakousko-uherského úředníka a jeho manželky. Ančinou novou rodinou se stává ostatní služebnictvo – kuchařka Kristína, služka Líza nebo zahradník Štefan. Kromě nich však získává i úhlavního nepřítele – stejně starou dceru z panské rodiny Resi. Nevraživost se však postupně promění v sympatie a mezi mladými ženami se rozvine romantický vztah. To vše v době, kdy ženy neměly ani volební právo, nehledě na právo na lásku podle vlastního výběru. Může jejich vztah přežít, nebo doplatí na tehdejší normy a pravidla?

Film je inspirovaný stejnojmenným románem Hany Lasicové, která je společně režisérkou Solčanskou i spoluautorkou scénáře. „Ústřední postava Anky má svůj předobraz v tetě Ance, která vychovávala moji mámu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryovy. Zachovaly se nám po ní fotky a vzpomínky, a to je vlastně všechno, co po ní zůstalo,“ přibližuje pozadí příběhu Lasicová.

Mariana Čengel Solčanská se rozhodla film realizovat hlavně kvůli jeho společenskému přesahu a ženskému tématu: „Dějiny opět slouží jako učebnice a poukazují na stále se cyklící problém slabšího pohlaví - jeho ustavičné služby, ustavičného ticha a očekávané poslušnosti. Je to příběh, který stojí na osobním dramatu, ale neopomíjí ani dramatickou zápletku významného období evropských dějin.“

Česká televize
Oficiální text distributora.
DatumČas začátkuVstupenky
22.03.202318:00
Město Chomutov
Kultura a Sport
Hospodářská komora
KULTURA A SPORT CHOMUTOV s.r.o. - idatabaze.cz
Nový Chomutov
Parea Marketing s.r.o.