Tiskové zprávy


O hudbě říká, že je jejínejlepší přítel. Je celosvětově úspěšná zpěvačka, skladatelka a tanečnice. Aněkteří ji dokonce přirovnávají k ikoně jazzu Elle Fitzgerald. Dochomutovského divadla přijede na konci listopadu Melanie Scholtz, držitelkamnoha nejrůznějších jazzových ocenění.

Zpěvačka, která se narodila v JižníAfrice a dnes žije v New Yorku, zavítá do Chomutova v rámci svéhovýchodoevropského turné. „Na koncertech ji budou doprovázet ještě norskýkontrabasista Jo Fougner Skaansar a český bubeník Tomáš Hobzek. V tomtotriu vystoupí také u nás v Chomutově,“ doplňuje hudební sestavu jednatelkaspolečnosti Kultura a sport Chomutova Věra Fryčová.

Posluchači se mohou těšit na sametovězbarvený černošský hlas a okouzlující charisma jedné z nejprestižnějšíchjazzových zpěvaček světa. A nutno dodat, že uznání a poct se jí nedostává jenod nadšených posluchačů, ale také od hudebních kritiků či kolegů hudebníků.Díky své precizní pěvecké technice a dokonale procítěnému projevu získala užv roce 2002 ocenění Best Jazz Vocalist a následovaly další a další –namátkou třeba Standard Bank Young Artist award v kategorii jazz (2010) čiWinner of Jazz á Juan Rélévation competition (2012).

Hudební kořeny máv rodině, sama se od pěti let učila hrát na piano, v rodném Kapskémměstě vystudovala operní zpěv. Své první album Zillion Miles vydala v roce2006 a dnes je jednou z nejúspěšnějších jazzových zpěvaček na světě. „Znalci ocení, že ji ke spolupráci zvaly i špičkyz oboru jako třeba Wynton Marsalis, Bobby McFerrin, The Lincoln JazzOrchestra, Hugh Masakela nebo Al Jarreau,“ dodává Fryčová.Melanie Scholtz se vypravila na podzimníturné po vydání své nového alba Kindred. Vydala ho v říjnu a hudebně ji naněm doprovází právě norský hudebník Jo Skaansar. Během své tour vystoupí večtrnácti českých a jednom polském městě. Chomutov je v pořadí třetímměstem, koncert proběhne v chomutovském divadle ve středu 24. listopadu.Začátek je v 19 hodin, vstupenky za 150 Kč už je možné zakoupitv předprodeji.


Rezervační systém na plavecké lekce pro rodiče s kojenci a malými dětmi spustí v pondělí 1. listopadu Kultura a sport Chomutov, s.r.o. Oproti minulým letům  přibyla v nabídce často poptávaná sobota.Nejvíc kurzů je otevřeno pro kojence od šesti do patnácti měsíců,během týdne jich proběhne celkem pětatřicet. Kromě úterý a neděle jsounaplánované na každý den, v pondělí a středu dokonce v dopoledním i odpoledním čase. „Navíc jsme přidališest lekcí v sobotu dopoledne, což byl termín, na který se řada maminek ptala,“doplňuje příjemnou novinku jednatelka Kultury a sport Věra Fryčová.

Kurzysamotné začnou v pondělí 15. listopadu.Zmíněné lekce pro nejmenší nejsou vzhledem k věku dětí klasickouvýukou plavání, ale spíše hrou ve vodě a s vodou. Jde také o prospěšnou apříjemnou činnost, kterou děti prožívají společně s rodičem. Každé lekce seúčastní vždy pět dětí s rodiči a trvají dvacet minut. Poplatek zůstal stejnějako u ostatních dětských kurzů stejný, tedy 150 Kč za lekci.V kojeneckém bazénu budou probíhat také další vypsané lekce, a topro děti od 15 měsíců do tří let (úterý a čtvrtek) a přípravný kurz prozačínající plavce ve věku od 3 do 4 let (pondělí a středa). I na ty už je možnése rezervovat přes webové stránky Kultury a sport (https://www.kultura-sport.cz/zarizeni/aquasvet/kurzy-plavani). Po zamluvení lekcí je rovněž důležitédodržet termíny plateb.

Chomutovský aquapark zůstal zavřený i po letním uvolnění protiepidemickýchopatření. Stalo se tak kvůli velké rekonstrukci, kterou si vyžádal havarijnístav hydroizolace. Kojenecký bazén je první částí Aquasvěta, která se otevíráveřejnosti. Relaxační část ani sportovní bazén ještě přístupné nebudou, jejichopravy se ještě dokončují.


Jestli máte rádi napětí, příběhy a dobrodružství v přírodě, udělejte si vestředu a čtvrtek čas. Chomutovské kino Svět bude v tyto dny promítat vždy dvěpásma snímků z mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Vezmou vás vysoko dooblak i hluboko pod hladinu oceánu.

Během dvou dnů promítne kino celkem dvacet festivalových filmů, z nichžnejkratší mají pár minut a nejdelší trvají necelou hodinu. Chomutovské kino jeposkládalo do čtyř pásem, které má každé zhruba hodinu a půl. „Je to opravdupestrá podívaná. Můžeme slíbit, že diváci se budou nejen bavit a kochat, aletaké se jim bude tajit dech a půjde mráz po zádech,“ slibuje nevšední podívanouVěra Fryčová, jednatelka Kultury a sport Chomutov.

Mezi filmy, které jsou plné adrenalinového dobrodružství, nechybí ani českésnímky. Třeba Ufo Life o sedmidenním zdolávání severozápadní stěny himalájskésedmitisícovky Chamlang nebo sestřih z dobrodružného zdolávání kaňonů ve švýcarskýchhorách s názvem Canyoning Ticino 2019. Shodou okolností jsou to také první dvafilmy, které festival v Chomutově odstartují, a to ve středu od 17 hodin.

Další snímky filmařů z celého světa zavedou diváky na běžně nedosažitelnámísta na planetě nebo ukáží jedinečné pohledy na extrémní sporty a lidi, kteříjim propadli. „Úchvatné jsou třeba pohledy z kamer parašutistů, kteří seskakujíz výšek v létající kombinéze nebo podmořské záběry z krétského zálivu, kteréjsou navíc doprovázeny milým příběhem o záchraně ryby jménem Maurice,“ uvádípro příklad jednatelka Fryčová. Poučný a varovný je zase takřka hodinový snímeko Černobylu, který se v poslední době stal lákadlem pro spoustu stalkerů aturistů.

Pásma cestovatelských a dobrodružných filmů bude kino Svět promítat v malémsále ve středu 13. a čtvrtek 14. října, vždy od 17 a 19 hodin. Vstupné na každépásmo je 90 Kč. Kompletní program včetně podrobností k jednotlivým filmům je knalezení na webových stránkách Kultury a sport. 

Mezinárodní festival outdoorových filmůMezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžníputovní přehlídka outdoorových filmů. Za osmnáct let své existence se stal vesvé podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalemnejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty iživot s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové,ale také cestopisné.  


Kolja, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Tři veteráni...
Lidé po celé republice si v těchto dnech připomínají nespočetscénářů a filmových rolí, které má na svém bohatém tvůrčím kontě Zdeněk Svěrák.Oblíbený autor a herec slaví v neděli 85. narozeniny a ke gratulantům se nadálku připojila také Kultura a sport Chomutov s.r.o.

Využilak tomu velkou výlepovou plochu před chomutovským divadlem, kterou celouvěnovala právě Zdeňku Svěrákovi. Zaplnily ji filmové plakáty z nejrůznějšíchsnímků, k nimž buď psal scénář nebo v nich hrál. „Zdeněk Svěrák je v českékultuře naprosto jedinečnou postavou, proto mu chceme při příležitosti jehonarozenin vzdát hold, poděkovat a samozřejmě poblahopřát,“ dodává k tomujednatelka Kultury a sport Věra Fryčová. 
Plakátyukazují průřez Svěrákovou tvorbou. Řada soudobých plakátů pochází z archivuchomutovského kina, najdou se tu však i perly staršího data. Například Jáchyme,hoď ho do stroje! je film z roku 1974, společně s Ladislavem Smoljakem ho tedynapsali skoro před padesáti lety. Mezi plakáty samozřejmě nechybí oskarovýKolja nebo nejnovější pohádka Tři bratři.

Kroměfilmu je Zdeněk Svěrák známý také coby spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana,pro které napsal i první hru pojmenovanou Akt. Ve všech hrách divadla takéhraje. Vedle scénářů píše také písňové texty a vyšlo mu už také několik knih.Nejnovější sbírka nazvaná Povídky a jedna báseň mu vychází právě připříležitosti nedělních narozenin.
           

Každý den sport, legrace s bezva partou, výlet s kamarády.
Zkuste zapomenout na deprimující koronavirovou poklici a naplánujte pro své děti prima volné léto. Kultura a sport připravila program oblíbeného příměstského tábora, a právě teď spustila přihlášky.

V rámci letní Miniškoly sportu je přichystáno celkem šest týdenních turnusů,první začíná v polovině července. Pracovníci Kultury a sport začali programplánovat bez ohledu na současná omezení. „Někomu může přijít zvláštní plánovatléto v situaci, kdy lidé nevědí, co bude příští týden. My ale nechceme jensedět a čekat. Doufáme, že vše povolí a my si s dětmi budeme moci užít bezvaléto,“ říká k tomu jednatelka organizace Věra Fryčová.

Miniškolysportu probíhají už déle jak patnáct let, program i organizace jsou tak létyosvědčené. Od pondělí do pátku čeká na děti program plný pohybu, ať už v halenebo venku pod širým nebem. Vyzkoušejí si různé sporty a navštíví několikareálů, od sportovní haly přes atletický stadion až po lezeckou arénu. Naposlední den tábora je vždy naplánován celodenní výlet do okolí. „Navštívímetřeba stezku Maxipsa Fíka v Kadani, vlakový depozitář u chomutovského nádražínebo si zahrajeme laserovou střílečku v Mostě,“ uvádí pro příklad Fryčová.Táborje určený pro děti od šesti do třinácti let, jeden táborový běh má kapacitutřicet dětí. Cena je 2150 Kč za týdenní turnus, děti v ní mají zajištěné nutnévstupy, dopravu, obědy a pití. Sraz bude vždy v půl osmé u sportovní haly, nastejném místě si budou moci rodiče svá dítka vyzvednout odpoledne po půlčtvrté. Přihlášky na letní Miniškolu sportu už jsou aktivnína webových stránkách Kultury a sport (https://www.kultura-sport.cz/prazdniny),zaplatit lze poté hotově v pokladně sportovní haly. „Pokud by vláda neboministerstvo tábory přeci jen zakázaly, budeme stejným způsobem platby dočtrnácti dnů vracet,“ dodává poslední informaci jednatelka Fryčová. „Věřímeale, že to nebude třeba, a děti si u nás užijí super léto jako každý rok.

Aquasvět otevírá: Sportovní bazén ve čtvrtek, relaxační část v sobotu

Do první vlny uvolňování protiepidemických opatření je zahrnuto i otevírání aquacenter a bazénů. Pozadu nezůstane ani chomutovský Aquasvět, vedení však doporučuje sledovat aktuální naplněnost bazénů na webových stránkách. Bude totiž omezená.

Jestli už vám chybí plavání, vodní atrakce nebo jen cachtání s dětmi ve vodě, váš den se blíží. Aquasvět Chomutov plánuje tento týden otevřít všechny své prostory na maximum, které vládní nařízení dovolují.

Jako první se pro veřejnost otevře sportovní bazén, a to hned ve čtvrtek 3. prosince. „Ten je na okamžité otevření připravený, protože ho využívali pro tréninky profesionální plavci,“ podotýká Věra Fryčová, jednatelka společnosti Kultura a sport, která aquapark provozuje.

V relaxační části je to jinak. Tady organizace kvůli úsporám po dobu uzavírky snížila teplotu vody a přestože ji začali zahřívat hned po oznámení vlády, ve čtvrtek ještě otevřít nemohou. „Nechtěli jsme vodu vypouštět úplně, to by bylo nákladnější a příprava na otevření ještě delší. Přesto je to ohromné množství vody, takže na komfortní teplotě bude až během pátku,“ vysvětluje jednatelka s tím, že otevření se proto naplánovalo na sobotu 5. prosince. K dispozici budou všechny vodní atrakce, zavřený bude jen stánek s občerstvením.

Nařízení vlády však aquaparkům zároveň nakazuje omezit počet návštěvníků. Pro chomutovský Aquasvět to znamená, že ve sportovní části může být maximálně 66 plavců a v relaxační části pak 150 lidí. „Doporučujeme proto sledovat návštěvnost na našich webových stránkách, tam máme tato čísla online k dispozici,“ dodává Fryčová. O znovuotevření plaveckých kurzů pro kojence a rodiče s malými dětmi se ještě jedná.


Město Chomutov
Kultura a Sport
Hospodářská komora
KULTURA A SPORT CHOMUTOV s.r.o. - idatabaze.cz
Nový Chomutov
Parea Marketing s.r.o.