Tiskové zprávy

 
Kolja, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Tři veteráni...
Lidé po celé republice si v těchto dnech připomínají nespočetscénářů a filmových rolí, které má na svém bohatém tvůrčím kontě Zdeněk Svěrák.Oblíbený autor a herec slaví v neděli 85. narozeniny a ke gratulantům se nadálku připojila také Kultura a sport Chomutov s.r.o.

Využilak tomu velkou výlepovou plochu před chomutovským divadlem, kterou celouvěnovala právě Zdeňku Svěrákovi. Zaplnily ji filmové plakáty z nejrůznějšíchsnímků, k nimž buď psal scénář nebo v nich hrál. „Zdeněk Svěrák je v českékultuře naprosto jedinečnou postavou, proto mu chceme při příležitosti jehonarozenin vzdát hold, poděkovat a samozřejmě poblahopřát,“ dodává k tomujednatelka Kultury a sport Věra Fryčová. 
Plakátyukazují průřez Svěrákovou tvorbou. Řada soudobých plakátů pochází z archivuchomutovského kina, najdou se tu však i perly staršího data. Například Jáchyme,hoď ho do stroje! je film z roku 1974, společně s Ladislavem Smoljakem ho tedynapsali skoro před padesáti lety. Mezi plakáty samozřejmě nechybí oskarovýKolja nebo nejnovější pohádka Tři bratři.

Kroměfilmu je Zdeněk Svěrák známý také coby spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana,pro které napsal i první hru pojmenovanou Akt. Ve všech hrách divadla takéhraje. Vedle scénářů píše také písňové texty a vyšlo mu už také několik knih.Nejnovější sbírka nazvaná Povídky a jedna báseň mu vychází právě připříležitosti nedělních narozenin.
           

Každý den sport, legrace s bezva partou, výlet s kamarády.
Zkuste zapomenout na deprimující koronavirovou poklici a naplánujte pro své děti prima volné léto. Kultura a sport připravila program oblíbeného příměstského tábora, a právě teď spustila přihlášky.

V rámci letní Miniškoly sportu je přichystáno celkem šest týdenních turnusů,první začíná v polovině července. Pracovníci Kultury a sport začali programplánovat bez ohledu na současná omezení. „Někomu může přijít zvláštní plánovatléto v situaci, kdy lidé nevědí, co bude příští týden. My ale nechceme jensedět a čekat. Doufáme, že vše povolí a my si s dětmi budeme moci užít bezvaléto,“ říká k tomu jednatelka organizace Věra Fryčová.

Miniškolysportu probíhají už déle jak patnáct let, program i organizace jsou tak létyosvědčené. Od pondělí do pátku čeká na děti program plný pohybu, ať už v halenebo venku pod širým nebem. Vyzkoušejí si různé sporty a navštíví několikareálů, od sportovní haly přes atletický stadion až po lezeckou arénu. Naposlední den tábora je vždy naplánován celodenní výlet do okolí. „Navštívímetřeba stezku Maxipsa Fíka v Kadani, vlakový depozitář u chomutovského nádražínebo si zahrajeme laserovou střílečku v Mostě,“ uvádí pro příklad Fryčová.Táborje určený pro děti od šesti do třinácti let, jeden táborový běh má kapacitutřicet dětí. Cena je 2150 Kč za týdenní turnus, děti v ní mají zajištěné nutnévstupy, dopravu, obědy a pití. Sraz bude vždy v půl osmé u sportovní haly, nastejném místě si budou moci rodiče svá dítka vyzvednout odpoledne po půlčtvrté. Přihlášky na letní Miniškolu sportu už jsou aktivnína webových stránkách Kultury a sport (https://www.kultura-sport.cz/prazdniny),zaplatit lze poté hotově v pokladně sportovní haly. „Pokud by vláda neboministerstvo tábory přeci jen zakázaly, budeme stejným způsobem platby dočtrnácti dnů vracet,“ dodává poslední informaci jednatelka Fryčová. „Věřímeale, že to nebude třeba, a děti si u nás užijí super léto jako každý rok.

Aquasvět otevírá: Sportovní bazén ve čtvrtek, relaxační část v sobotu

Do první vlny uvolňování protiepidemických opatření je zahrnuto i otevírání aquacenter a bazénů. Pozadu nezůstane ani chomutovský Aquasvět, vedení však doporučuje sledovat aktuální naplněnost bazénů na webových stránkách. Bude totiž omezená.

Jestli už vám chybí plavání, vodní atrakce nebo jen cachtání s dětmi ve vodě, váš den se blíží. Aquasvět Chomutov plánuje tento týden otevřít všechny své prostory na maximum, které vládní nařízení dovolují.

Jako první se pro veřejnost otevře sportovní bazén, a to hned ve čtvrtek 3. prosince. „Ten je na okamžité otevření připravený, protože ho využívali pro tréninky profesionální plavci,“ podotýká Věra Fryčová, jednatelka společnosti Kultura a sport, která aquapark provozuje.

V relaxační části je to jinak. Tady organizace kvůli úsporám po dobu uzavírky snížila teplotu vody a přestože ji začali zahřívat hned po oznámení vlády, ve čtvrtek ještě otevřít nemohou. „Nechtěli jsme vodu vypouštět úplně, to by bylo nákladnější a příprava na otevření ještě delší. Přesto je to ohromné množství vody, takže na komfortní teplotě bude až během pátku,“ vysvětluje jednatelka s tím, že otevření se proto naplánovalo na sobotu 5. prosince. K dispozici budou všechny vodní atrakce, zavřený bude jen stánek s občerstvením.

Nařízení vlády však aquaparkům zároveň nakazuje omezit počet návštěvníků. Pro chomutovský Aquasvět to znamená, že ve sportovní části může být maximálně 66 plavců a v relaxační části pak 150 lidí. „Doporučujeme proto sledovat návštěvnost na našich webových stránkách, tam máme tato čísla online k dispozici,“ dodává Fryčová. O znovuotevření plaveckých kurzů pro kojence a rodiče s malými dětmi se ještě jedná.


Město Chomutov
Kultura a Sport
Hospodářská komora
KULTURA A SPORT CHOMUTOV s.r.o. - idatabaze.cz
Nový Chomutov
Parea Marketing s.r.o.